Kryteria wyboru rękawic do sztuk walki

W dzisiejszych czasach, producenci sprzętu bokserskiego oferują nam coraz więcej produktów dostosowanych do potrzeb każdego konsumenta. Dotyczy to także różnego rodzaju rękawic. Wybierając spośród dostępnych na rynku akcesoriów, musimy kierować się kilkoma kryteriami, które pozwolą nam w zakupie odpowiadającego nam produktu.

Po pierwsze – rozmiar rękawic

Kupując rękawice bokserskie , najlepiej jest najpierw je przymierzyć i dopasować do rozmiaru i budowy naszej dłoni. Ręka nie powinna mieć w rękawicy zbyt dużo luzu, ale z drugiej strony, nie powinna być też za bardzo ściśnięta. Kciuk nie powinien być włożony do samego końca, ale pozostawić w rękawicy nieco wolnej przestrzeni. Ważne jest również dokładne dopasowanie zapięcia do nadgarstka. Ma to zapobiegać odpinaniu się (w przypadku sprzętu na rzepy), ściskaniu lub spadaniu rękawic.

Po drugie – ciężar

Ciężar rękawic powinien być przede wszystkim uzależniony od wagi pięściarza. Najcięższe z nich, o wadze od 12 do 14 uncji (okolo 340 do 396 g) przeznaczone są dla bokserów startujących w wadze ciężkiej, zaś najlżejsze, ważące od 8 do 10 uncji (około 227 do 284 g) dla kobiet i dzieci. Najczęściej jednak stosuje się rękawice ważące 10-12 uncji, które wykorzystywane są głównie do treningów.

Po trzecie – materiał

Do produkcji rękawic bokserskich używa się zarówno naturalnych, jak i sztucznych tworzyw. Pierwsze z nich to skóry zwierzęce , charakteryzujące się dobrą wytrzymałością oraz przepuszczalnością powietrza. Materiały pochodzenia naturalnego to skóry bydlęce, kozie oraz skóry z bawołów. Drugim rodzajem materiału są tworzywa syntetyczne . Zaliczamy do nich: polichlorek winylu, poliuretan oraz mikrofibrę. Materiały te (pomijając mikrofibrę, która jest tworzywem bardzo trwałym) są dużo tańsze i mniej wytrzymałe na uszkodzenia. Poleca się je szczególnie osobom zaczynającym swoją przygodę ze sztukami walki.

Możesz również polubić…