Rzadkie kamienie szlachetne – andaluzyt, dumortieryt

Kamienie szlachetne kojarzone są zazwyczaj z ich najdroższymi odmianami, takimi jak diament czy rubin. Jednak kolekcjonerzy, a także osoby wykonujące biżuterię wiedzą, że warte uwagi są także mniej znane surowce. Które z nich warto jest poznać?

andaluzyt

Andaluzyt to jeden z kamieni szlachetnych, który jest bardzo mało znany. Tymczasem ten surowiec można znaleźć również w Polsce, choć najbardziej znane są andaluzyty wydobywane w Hiszpanii. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim jest to kamień nieprzezroczysty. Za najbardziej ozdobne uznaje się andaluzyty o barwie zielonej, przechodzącej w brąz. To właśnie te najczęściej są używane to wyrobu biżuterii, takich jak na przykład pierścionki. Dlaczego andaluzyt nie jest wykorzystywany powszechnie? Pierwszym problemem jest to, iż kamień ten jest dosyć rzadki. Inny problem stanowi dość wysoka kruchość i dość duża twardość tego surowca, co utrudnia jego obróbkę.

dumortieryt

Innym kamieniem szlachetnym, którego złoża znajdują się także w Polsce jest dumortieryt. Ten rzadki kamień może mieć różne zabarwienie, a na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż kolory zazwyczaj przenikają się. Dlatego też wielu wykonawców biżuterii wykorzystuje obecnie tego typu surowiec w swoich projektach. Decydując się na biżuterię wykonaną z tego kamienia można mieć pewność, że nikt nie będzie posiadał dokładnie takiego samego egzemplarza. Ten kamień nie jest jeszcze bardzo popularny między innymi dlatego, iż został stosunkowo niedawno odkryty. Dlatego też warto jest zwrócić na niego uwagę.

 

Możesz również polubić…