Szlachetne kamienie ozdobne występujące w Polsce. Kamienie do wyrobu biżuterii i nie tylko – gdzie je znaleźć?

Wiele osób chciałoby kolekcjonować kamienie szlachetne. Ten surowiec cieszy się zainteresowaniem zarówno tych osób, które interesują się genologią ze względów naukowych, jak i tych, które chcą mieć po prostu piękną biżuterię.

szlachetne kamienie w Polsce

Wydaje się, że kamienie ozdobne w Polsce są niezwykle rzadkie, tymczasem wcale nie jest to prawda. Jakie szlachetne kamienie w Polsce są godne uwagi, a niekiedy nawet poszukiwań?
Najbardziej znanym kamieniem ozdobnym w Polsce jest oczywiście bursztyn. Choć tak naprawdę nie jest on kamieniem, a zastygniętą żywicą, to często jest zaliczany do kamieni szlachetnych i to nie tylko przez osoby zajmujące się wyrobem biżuterii. Bursztyn jest jednym z tych surowców, których z łatwością można poszukać samodzielnie.

cenne kamienie w Polsce

W tym celu wystarczy pojechać nad morze wiosną, po ustąpieniu zimowych sztormów.
Inne cenne kamienie w Polsce to między innymi chryzoprazy. Występują one na Dolnym Śląsku. Uznaje się je za jedne z rzadszych kamieni szlachetnych i trudno jest je niestety wydobyć samodzielnie. Ich barwa jest jednak niezwykle oryginalna na tle innych kamieni ozdobnych.

kamienie ozdobne występujące w Polsce

Kamienie występujące w Polsce, a jednocześnie godne uwagi, to także krzemienie. Na szczególne uznanie zasługuje szczególnie krzemień pasiasty, który obecnie jest znany na całym świecie. Warto więc zainteresować się takim ozdobnym kamieniem, który można pozyskać w Górach Świętokrzyskich. Ten kamień wyróżnia się przede wszystkim ciekawym, pasiastym wzorem. Jego barwa jest szarobrązowa.

 

Możesz również polubić…