W przemyśle bez miedzi, to jak bez ręki
Odporna, ale to człowiek musi być na nią odporny
Miedź beryl można zakupić w formie blachy, drutu, rur, odkuwki, czy taśmy. Można również pozyskać odlewy, a sama miedź posiada właściwości mechaniczne, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Jest odporna na korozję, a w przeciwieństwie do stali posiada wyższą przewodność elektryczność, a także wyższą przewodność cieplną. Należy jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie i nie wdychać pyłu metalicznego berylu. Wynika to stąd, że jest on toksyczny i może powodować wystąpienie różnych dolegliwości, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do poważnych chorób układu oddechowego. Aby nie doszło do narażenia zdrowia, należy posiadać niezbędną odzież, ale i zachować ostrożność w momencie, gdy zachodzą różne procesy, jak odlewanie, czy spawanie. Ostateczny produkt wykonany z miedź beryl jest jednak bezpieczny i można go spokojnie użytkować.
Do czego przydaje się ta miedź?
Z kolei miedź chromowa także posiada zarówno dobrą przewodność elektryczną, jak i cieplną. Charakteryzuje się odpornością na wysokie temperatury. Dodatkowo, jest niezwykle wytrzymała i twarda. Jednakże po obróbce cieplnej jest w stanie być miękka, ale to wówczas, gdy dochodzi do jej wyżarzenia. Stop wtedy jest rozciągliwy, a i łatwo jest go uformować. Miedź chromowa może znaleźć swoje zastosowanie przy wytwarzaniu części do urządzeń elektronicznych, czy elementów maszyn lub też komponentów generatorów.
Miedź chromowa może też być z tą cyrkonowa. Ten stop przydaje się przy produkcji elementrów sterowniczych, jak np. styków przełączników, ale i innych elementów, które potrzebują większej wytrzymałości niż to zapewnia standardowa miedź. Stop chromowo-cyrkonowy ma dwa pierwiastki, które zapewniają świetną przewodność elektryczną. Ponadto, wykazują właściwości mechaniczne, które przewyższają dzialanie standardowych gatunków miedzi. Jakby tego było mało, to posiadają dobrą przewodność cieplną. To sprawia, że części wykonane z tego stopu mogą być wystawione na dzialanie wysokiej temperatury.
Mostek, bez którego ciężko się obyć
Mostek prądowy ma za zadanie realizować dwuwymiarowy ruch wewnątrz urządzeń zgrzewalniczych. Te listkowe wykonane są z miedzi katodowej, która ma 0,10 mm grubości. Optymalne przyłącza końcówek mostków tworzone są podczas procesu prasowania i nitowania. Odpowiednio się je dociska, a na powierzchni styku znajdują się blachy wykonane z miedzi. Wykorzystany materiał ma być trwały i funkcjonalny, więc ta miedź sprawdza się w tej sytuacji bardzo dobrze. Jednakże mostek prądowy musi posiadać odpowiedni materiał i wymiar, bo tylko taki będzie działał długo i bezawaryjnie. W sprzedaży znajdują się również takie mostki, które posiadają zgrzewane przyłącza, a co sprawia, że są one elastyczne. Można również otrzymać takie mostki, które mają listki posrebrzane, ale i te z plecionki drutu miedzianego. Na rynku znajdują się mostki, które chłodzone są wodą, czy powietrzem, a ich grubość posiada od 0,15 mm do 0,20 mm. Takie warianty zazwyczaj mają dziurkowaną osłonę.
Najnowsze komentarze