Beryl minerał – bladozielony akwamaryn. Kamienie do biżuterii o ciekawej niebieskozielonej barwie

Wielu kolekcjonerów kamieni szlachetnych zwraca uwagę na barwę kamieni tylko w przypadku, gdy dane kolory są nietypowe dla danego minerału. Tymczasem osoby projektujące biżuterię poszukują zazwyczaj konkretnych barw dla uzyskania pożądanego efektu. W tym drugim przypadku pod uwagę często bierze się nie tylko kamienie szlachetne, ale także półszlachetne, o ile ich kolor jest właściwy. Jakie kamienie są brane pod uwagę w przypadku chęci stworzenia biżuterii w tonacji niebieskozielonej?

kamień szlachetny o niebieskozielonej barwie – bladozielony akwamaryn

Jeśli chodzi o uzyskanie tonów zieleni polecany może być na przykład bladozielony akwamaryn. Jest wykorzystywany praktycznie wyłącznie do wyrobów jubilerskich. Warto wiedzieć, że może mieć on różne zabarwienie, dlatego często jest opisywany jako kamień szlachetny o niebieskozielonej barwie. Jednak nie jest to jedyna możliwość, jeśli chodzi o wykonanie zielononiebieskiej biżuterii.
Wymienione kolory mają często wszystkie odmiany berylu.

Beryl minerał

Beryl minerał występuje w mnogości odmian i należą do nich zarówno wymieniony akwamaryn, jak i na przykład szmaragd. Obydwa jednak uznawane są za kamienie szlachetne. Jak więc wykonać zielononiebieską biżuterię z kamieni półszlachetnych?

 

Niebiesko zielony kamień półszlachetny to przede wszystkim turkus. Jego cena jest zwykle niższa niż wyżej wymienionych surowców, jednak należy pamiętać, że pomimo tego często bywa on fałszowany. Niekiedy w tym celu farbuje się zupełnie inne kamienie (na przykład howlit) na charakterystyczny turkusowy kolor.

Możesz również polubić…