Kamienie szlachetne – co najczęściej można znaleźć w Polsce? Targi bursztynu

Polska to kraj, w którym można, wbrew pozorom znaleźć wiele kamieni szlachetnych. Jednak kolekcjonerów-amatorów i początkujących projektantów biżuterii mogą nie interesować surowce, które są trudne w wydobyciu i obróbce. Na szczęście istnieje kamień szlachetny, który pozwala na stosunkowo łatwą obróbkę, a dodatkowo istnieje możliwość, aby samodzielnie go znaleźć. Mowa oczywiście o bursztynie.
Bursztyn to, jak powszechnie wiadomo, żywica z drzew które rosły przed tysiącami lat. Najbardziej cenne są oczywiście te bryły, które zawierają w sobie znaki tamtych czasów, na przykład w postaci fragmentów roślin lub owadów. Niestety, wydobycie takiego surowca wymaga sporego poświęcenia i umiejętności pływackich.

targi bursztynu

Dlatego też część amatorów decyduje się na zbieranie mniejszych brył, które są wyrzucane bliżej brzegu, a czasem można je nawet spotkać na plaży. Możliwa jest samodzielna obróbka bursztynu, jednak warto przy tym wziąć pod uwagę, że bardziej zaawansowane narzędzia pozwalają na lepsze i szybsze efekty.
Dla osób, które nie chcą samodzielnie szukać bursztynu, jednak fascynuje ich ten kamień szlachetny, są targi bursztynu. To na nich można znaleźć ciekawe okazy i dowiedzieć się, jakie są ceny. To okazja nie tylko dla osób wykonujących biżuterię, ale także dla nabywców, którzy chcieliby zakupić coś unikalnego. Warto pamiętać, że bursztyn jest tak atrakcyjny dla twórców biżuterii, ponieważ może mieć różne odcienie i stopnie przezroczystości. Można wybrać zarówno przezroczysty, jak i mlecznobiały kamień.

 

Możesz również polubić…