Kamień aleksandryt – cena. Co warto wiedzieć o aleksandrycie – kamienie szlachetne

Rzadkie kamienie szlachetne są poszukiwane dość często przez osoby, które chcą wykonać lub być właścicielami wartościowej biżuterii. Jednym z takich surowców jest kamień aleksandryt. Czym się wyróżnia i dlaczego warto za niego zapłacić?

Aleksandryt jest bardzo rzadkim kamieniem, dlatego obecnie charakteryzuje się on bardzo wysoką ceną. Szczególnie ceniony był on w Rosji, między innymi ze względu na kolory, jakie może przyjmować. Między innymi ze względu na to, iż w standardowym świetle jest on zielony, a w sztucznym czerwony, jest on jednym z bardziej niezwykłych minerałów. Zmiana koloru aleksandrytu wynika z domieszek minerałów mających właściwości fluorescencyjne. Aleksandryty mogą różnić się kolorem w zależności od miejsca ich wydobycia.

Kamień aleksandryt – cena

W przypadku takiego naturalnego kamienia jakim jest aleksandryt cena jest bardzo wysoka, szczególnie w przypadku dużych egzemplarzy. Z tego powodu, tak samo jak w przypadku innych cennych kamieni szlachetnych, wysoka cena naturalnego surowca powoduje powstawanie imitacji. Również w przypadku aleksandrytu można spotkać imitacje tego drogiego kamienia. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadku chęci nabycia poszukiwanych aleksandrytów pochodzących z gór Ural. Syntetyczny aleksandryt również zmienia barwę pod wpływem światła, jednak da się przy tym zauważyć występowanie fioletowych tonów. Nie można negować, że syntetyczny aleksandryt również ma pewien urok, jednakże nie można żądać za niego takiej ceny jak za naturalny kamień.

 

Możesz również polubić…