Hiacynt – poszukiwany kamień szlachetny

Hiacynt to jeden z bardziej obecnie cenionych kamieni szlachetnych. Może mieć różne kolory, od brązowoczerwonego po żółty, a jego właściwości pozwalają na uzyskiwanie dobrego efektu po odpowiednim szlifowaniu. Dlatego też jest poszukiwany przez kolekcjonerów, a także osoby zajmujące się biżuterią oraz dla osób, które po prostu poszukują ciekawej ozdoby.

odmiana cyrkonu

Hiacynt to odmiana cyrkonu. Dlatego też składa się on głównie z krzemianu cyrkonu. Jego charakterystyczną cechą jest połyskliwość, która jednak nie jest taka sama dla wszystkich egzemplarzy, co wymusza selekcję. Dzięki ciekawym załamaniom światła, biżuteria z tym kamieniem może być wyjątkowa. Pod tym względem projektanci biżuterii często wykorzystują hiacynty o specyficznych właściwościach. Jeśli hiacynty są przezroczyste często trudno jest je odróżnić od diamentów, co dla wielu osób jest dużą zaletą. Jednak warto pamiętać, że ten kamień ma także wady. Biżuteria z tym kamieniem jest przeznaczona raczej na wieczór niż do noszenia na co dzień, ponieważ nie jest on odporny na długotrwały kontakt z promieniowaniem UV. Co ciekawe jednak, w starych księgach zapisane są metody leczenia między innymi chorób oczu poprzez przykładanie do nich rozgrzanych na słońcu hiacyntów.
Tego kamienia ozdobnego raczej nie znajdzie się w Polsce (choć źródła wspominają niekiedy o bardzo niewielkich ilościach), dlatego też cena tego surowca może być wyższa. Choć kamień ten jest dość twardy, to jednak nie jest wykorzystywany do celów przemysłowych.

 

Możesz również polubić…