Naturalne kamienie szlachetne – koral. Koral naturalny jak rozpoznać?

Koral jest jednym ze znanych kamieni naturalnych. Mogą występować one w różnych kolorach, jednak najczęściej wykorzystywany jest koral szlachetny o czerwonawej barwie. Wiele osób wybiera go ze względu na oryginalne kształty i barwę. Co jeszcze warto wiedzieć o koralu?
Koral często pozyskiwany jest z raf koralowych. Składa się on przede wszystkim z węglanu wapnia, dzięki któremu szkielet koralowca jest sztywny. Cena koralu jest obecnie dość wysoka.

korale naturalne – koral szlachetny

Dzieje się tak dlatego ponieważ, między innymi ze względu na ochronę środowiska, ograniczono pozyskiwanie tego surowca z naturalnych raf koralowych. Trzeba także pamiętać, że coraz wyższy poziom zanieczyszczeń wody, a także efekt cieplarniany prowadzi do umierania raf koralowych, przez co zmniejsza się również ilość dostępnego surowca. Z tego powodu korale naturalne są coraz droższe. Dodatkowo w przypadku koralu szlachetnego jego cena jest wyższa ze względu na to, iż jego wzrost jest bardzo powolny. Dlatego też dochodzi do zastępowania ich sztucznymi zamiennikami.

Koral naturalny jak rozpoznać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że koral jest najczęściej fałszowany poprzez wykorzystanie sztucznych tworzyw i barwników. Dlatego też sztuczne korale są lżejsze i łatwo się jest o tym przekonać, jeśli sprawdza się biżuterię wykonaną wyłącznie z tego surowca. Profesjonaliści są w stanie rozróżnić imitację sprawdzając budowę surowca pod mikroskopem. Amatorzy mogą spróbować lekko rozgrzać koral, na przykład poprzez pocieranie, ponieważ tworzywa sztuczne często wydzielają wtedy nieprzyjemną woń.

 

Możesz również polubić…