Niebieskozielony kamień – co wybrać? Kamienie szlachetne: turkus – ciekawy minerał

Wiele osób poszukuje kamieni o konkretnym kolorze. To między innymi kolekcjonerzy różnego rodzaju minerałów, a także ci, którzy wykonują biżuterię. Wbrew pozorom do wykonania pięknego naszyjnika czy bransoletki niekoniecznie wykorzystywane są wyłącznie kamienie szlachetne, ale także półszlachetne, które często wyróżniają się nieco niższą ceną, choć to zazwyczaj zależy od tego, jak często dany minerał występuje. Jaki niebieskozielony kamień jest najbardziej atrakcyjny pod tym kątem?

kamienie szlachetne: turkus – ciekawy minerał

Jeśli chodzi o kamienie półszlachetne i kamienie szlachetne turkus jest zaliczany raczej do tych pierwszych. Jednak nie można mu odmówić wyjątkowej urody. Ponadto jest uznawany za dość rzadki minerał, co dodaje mu wyjątkowości. Podobnie jak w przypadku innych niejednorodnych kamieni szlachetnych, tak samo każdy turkus jest niepowtarzalny.
Ze względu na to, iż turkus minerał jest rzadki, jego cena jest wyższa niż w przypadku innych kamieni półszlachetnych. Dlatego też kupując turkusy samodzielnie należy zwracać uwagę zarówno na cenę, jak i na charakterystyczne zabarwienie tych kamieni. W sprzedaży można znaleźć zarówno sztuczne turkusy, jak i barwione kamienie takie jak na przykład howlit. Jeśli priorytetem jest turkus naturalny, dobrze jest kupić go w renomowanym sklepie, a w przypadku biżuterii raczej zwrócić uwagę na wyroby znanych marek. W przypadku chęci stworzenia biżuterii konieczne jest zwrócenie uwagi, czy tani turkus w ogóle jest kamieniem półszlachetnym, nie zaś specjalnie barwioną masą, która ma zupełnie inne właściwości i wytrzymałość.

 

Możesz również polubić…