Szczególna właściwość minerałów – twardość minerałów w skali mohsa

Szlachetne minerały często są poszukiwane ze względu na swoje szczególne właściwości. W przypadku cennej biżuterii szczególnie ceniona jest rzadkość występowania danego minerału a także oryginalny wygląd. Jednak warto pamiętać, że szczególnie cenną właściwością jest twardość minerałów. Dlaczego?

twardość minerałów w skali mohsa

Diamenty, rubiny i wiele innych kamieni szlachetnych są surowcem, który może być wykorzystany do szlifowania mniej twardych kamieni. Diament dodatkowo służy do wykonania tak zwanej piły diamentowej, której ostrza pozwalają na przecinanie betonowych bloków. W jaki sposób określana jest skala twardości minerałów?

 

Twardość w skali Mohsa to skala, która pozwala na szybkie porównanie, czy dany materiał jest rzeczywiście twardy. Na pierwszym miejscu znajduje się diament i ma on 10 punktów. To do niego porównywane są zazwyczaj wszystkie inne minerały.
W jaki sposób sprawdza się jak twardy jest dany materiał? Zazwyczaj próby zaczynają się od rysowania po szkle. W tym przypadku diament nie tylko rysuje szkło, ale potrafi je również przeciąć. Korund (w tym rubin), który ma dziewięć punktów i uznawany jest za bardzo twardy, nie jest w stanie przeciąć szkła, jednak może go zarysować. Minerały, które nie są tak twarde, by zarysować szkło mają twardość mniejszą niż siedem punktów.
Oczywiście taka metoda sprawdzania twardości nie jest stosowana obecnie w warunkach laboratoryjnych, jednak nadal może służyć amatorom. Prawdziwi profesjonaliści zaś badają twardość minerałów za pomocą sklerometru.

Możesz również polubić…