Korund najtwardszy z minerałów to… Twarde kamienie szlachetne – które warto poznać?

Najtwardszym kamieniem szlachetnym jest oczywiście diament. Jednak warto też zwrócić uwagę na inne kamienie szlachetne, które wykazują się podobnymi właściwościami i również są wykorzystywane jako surowiec w wyrobie biżuterii i w technologii. Minerałem, który warto jest umówić pod tym kątem jest korund.

Korund najtwardszy z minerałów to

Korund najtwardszy z minerałów to przede wszystkim różnorodność odmian. Czerwony korund to rubin, który jednocześnie jest najbardziej znanym korundem. W skali twardości korund stoi tylko niewiele niżej niż diament, dlatego część mniej ozdobnych odmian korundu wykorzystuje się po prostu jako materiał szlifierski.

Korund niebieski

Korund niebieski to szafir. Rubin i szafir uznawane są za szlachetne odmiany korundu. Nie należy jednak przy tym zapominać, iż ametyst również należy do tej rodziny. Od czego zależy barwa korundu? Przede wszystkim od tego, czy minerał ten zawiera domieszki innych. To właśnie one nadają właściwy kolor każdemu z kamieni. To chrom zawarty w rubinie odpowiada za jego czerwoną barwę.

 

Korundy są uznawane za kamienie niezwykle cenne, ze względu na swoje właściwości. Ze względu na ich rzadkość trudno jest jednak czasem wydobyć odpowiednią ilość surowca, często też rezygnuje się z tego przez wysoką cenę takiej operacji. Dlatego, podobnie jak w przypadku innych cennych kamieni szlachetnych, podejmuje się próby uzyskania syntetycznych zamienników. Korund rubin także może być uzyskany w sposób sztuczny, co udowodniono już na samym początku prób uzyskiwania syntetycznych kamieni.

 

Możesz również polubić…