Kamienie szlachetne na jakie warto zwrócić uwagę – nefryt, jadeit kamień szlachetny

Kamienie szlachetne to coś, na co zwracają uwagę nie tylko jubilerzy. Wiele z tego typu surowców jest wykorzystywanych w obróbce twardych materiałów, ponieważ na przykład wyróżniają się wysokim stopniem twardości. Istnieją jednak kamienie szlachetne, które wykorzystywane są głównie jako surowiec do wyrobu biżuterii. Które kamienie szlachetne warto wziąć pod uwagę pod tym względem?

nefryt

Jednym z typowych kamieni szlachetnych wykorzystywanych do celów ozdobnych jest nefryt. Był on wykorzystywany do tego celu już kilka tysięcy lat temu. Z nefrytu można wykonywać biżuterię, jak i inne ozdoby. Dlatego też często był on wykorzystywany w celach religijnych. Barwa nefrytu może być różna, a ponadto można wyróżnić kilka odmian tego szlachetnego kamienia.

jadeit kamień szlachetny

Innym ciekawym kamieniem szlachetnym jest jadeit. To jeden z rzadkich minerałów, dlatego też jest on poszukiwany nie tylko przez osoby wykonujące biżuterię. W przypadku takim jak jadeit kamień szlachetny można wybrać praktycznie dowolną barwę dla projektowanej biżuterii. Dzieje się tak dlatego, iż różne odmiany jadeitu mogą mieć różne kolory. Podobnie jak nefryt, jadeit również może być samodzielnym materiałem do wykonywania ozdób. Na jakie jadeity zwraca się uwagę najczęściej, jeśli chodzi o biżuterię? Za najbardziej wartościowy pod tym względem uznaje się jadeity o dużej przezroczystości. Należy przy tym pamiętać, że taki surowiec jest obecnie wydobywany tylko w dwóch miejscach na świecie, dlatego też mogą być one droższe od standardowych.

 

Możesz również polubić…