Kamienie ozdobne, które można znaleźć w Polsce – jakie kamienie szlachetne występują w Polsce?

Wiele osób chciałoby stać się posiadaczami drogocennego diamentu. Niestety, jest to jeden z tych kamieni ozdobnych, które nie występują w Polsce. Warto jednak pamiętać, że są także inne minerały, które jak najbardziej się wydobywa, a niekiedy można je także samodzielnie znaleźć.

Jakie kamienie szlachetne występują w Polsce?

 

Znanym kamieniem szlachetnym, który można wydobyć w Polsce, jest szafir. Ten surowieć wykazuje się wyjątkową twardością, dlatego jest używany nie tylko do wyrobu biżuterii, ale także do obróbki innych materiałów poprzez szlifowanie.
Innym szlachetnym kamieniem jest chryzopraz. Jego złoża można znaleźć na Dolnym Śląsku. To jeden z najrzadszych kamieni szlachetnych, który jest poszukiwany przez kolekcjonerów i nie tylko. Choć ani wyglądem, ani właściwościami nie przypomina diamentu, to jednak biżuterią z tym minerałem można chwalić się prawie tak samo.
Kamieniem szlachetnym, który można znaleźć samodzielnie jest oczywiście bursztyn. Choć wydobycie z morza dużych brył tego surowca jest niezwykle trudne, to niewielkie odłamki można po prostu zbierać na plaży. Przy odrobinie szczęścia ta metoda pozwala także na znalezienie większych odłamków, które jednak wymagają szlifowania, o czym warto pamiętać jeszcze przed rozpoczęciem zbiorów. Na szczęście obecnie możliwe jest samodzielne szlifowanie przy pomocy dość prostych narzędzi, jednak takie działanie jest nieco pracochłonne. Dlatego większość osób decyduje się na zakup gotowych wyrobów z bursztynu. Należy jedynie uważać, aby nie kupić imitacji, które są wykonane z tworzywa sztucznego.

 

Możesz również polubić…