Cenne kamienie szlachetne – co warto o nich wiedzieć? Budowa diamentu

Najcenniejsze kamienie szlachetne to przede wszystkim rubin i diament. Ich wysoka cena to nie tylko rezultat rzadkości ich występowania, ale także ich specyficznych właściwości.

Jakie zastosowanie w przemyśle mają rubin i diament i co szczególnie warto wiedzieć na temat tych kamieni?

Diament to jeden z najtwardszych materiałów na świecie. Obecnie można znaleźć twardsze, jednak często zostały one uzyskane w sposób sztuczny, dlatego diament nadal jest tym, który jest wymieniany najczęściej.

Budowa diamentu

Budowa diamentu pozwala wykorzystywać go do celów przemysłowych, a jego twardość może sprawiać problemy podczas szlifowania.
W przypadku minerału jakim jest diament budowa uporządkowana i krystaliczna pozwala na zachowanie szczególnej odporności. Jednocześnie jednak taka budowa sprawia, że diament jest dosyć kruchy i trudno jest przewidzieć, w jaki sposób podzieli się na skutek uderzenia. Dlatego też, kiedy istniała konieczność podziału dużego diamentu do szlifowania budziło to spore emocje.

Zarówno diament jak i rubin są niezwykle twarde. Dzięki temu to właśnie tymi kamieniami szlifuje się inne kamienie szlachetne, które mają niższy stopień twardości. Jeśli jest taka potrzeba kamienie te można uzyskać sztucznie, jednak to właśnie te naturalnie występujące są cenione znacznie wyżej. Piły diamentowe, które są w stanie przeciąć większość materiałów, są używane w przemyśle ciężkim. Rubiny zaś w przemyśle precyzyjnym – rubinowe pręty są jednym z elementów tak zwanego lasera rubinowego.

 

Możesz również polubić…