Co warto wiedzieć o szafirach? Odmiana korundu – niebieska odmiana. Szafir kaszmirski i arbuzowy

Szafir to jeden ze znanych kamieni szlachetnych. Często wykorzystywany jest jako element biżuterii, ale jego właściwości pozwalają używać go także w innych celach. Co warto wiedzieć o szafirach i dlaczego są one nadal dość cenne?

odmiana korundu

Szafir to odmiana korundu – minerału, który wykazuje się wyjątkowym stopniem twardości. Z tego właśnie powodu na szafiry zwracają uwagę nie tylko jubilerzy, ale także inni specjaliści, którzy zajmują się obróbką różnego typu materiałów. Korund posiada różne odmiany, a dwie najbardziej znane, a jednocześnie najbardziej cenne, to właśnie szafir oraz rubin.

niebieska odmiana korund. Szafir arbuzowy, kaszmirski

Szafir to niebieska odmiana korundu, a swoją barwę zawdzięcza domieszkom takich pierwiastków jak żelazo i tytan. Warto jednak pamiętać, że szafir może mieć także inne kolory, spotyka się odmiany żółte, a nawet fioletowe – często zależy to nie tylko od domieszek konkretnego pierwiastka, ale także ich wartościowości. Na uwagę zasługuje przy tym szafir arbuzowy, który bywa poszukiwany przez kolekcjonerów ze względu na to, że w jednym kamieniu zaklęte są dwie barwy. Dla jubilerów cenny będzie także szafir kaszmirski, ponieważ po oszlifowaniu załamuje on promienie światła w specyficzny sposób. Z tego powodu szafir ten nazywany jest również gwiaździstym.

 

Podobnie jak w przypadku innych odmian korundu, także szafir może być uzyskiwany sztucznie. Istnieje taka konieczność, ponieważ posiada on właściwości wykorzystywane w przemyśle. Choć jest on kamieniem bardzo kruchym, to jednak także bardzo twardym, co można wykorzystać między innymi przy szlifowaniu innych kamieni.

Możesz również polubić…