Czerwone kamienie szlachetne – jakie wybrać? Spinel szlachetny – kamień szlachetny o ciemnoczerwonej barwie

Obecnie można znaleźć wiele kamieni szlachetnych, które są czerwone. Które z nich warto jest wziąć pod uwagę, zarówno jeśli chodzi o samodzielne wykonanie biżuterii, jak i kupno gotowej?

spinel szlachetny

Jeśli priorytetem jest cena, to najbardziej znany czerwony kamień szlachetny nie jest zazwyczaj polecany, ponieważ rubiny, ze względu na swoją rzadkość i właściwości są dość drogie. Z kolei dla osób wykonujących biżuterię samodzielnie nieoszlifowany rubin mógłby stanowić spore wyzwanie pod kątem obróbki. Z tego powodu częściej poleca się inne czerwone kamienie szlachetne. Jednym z nich jest spinel szlachetny.

kamień szlachetny o ciemnoczerwonej barwie

Spinel, po wybraniu odpowiedniego egzemplarza i obróbce, dość często przypomina rubin. Jego cena jest jednak nieco niższa, co jest widoczne zwłaszcza przy porównywaniu większych sztuk. Spinel zazwyczaj jest znany jako kamień szlachetny o ciemnoczerwonej barwie. Warto jednak pamiętać, że może on występować także w innych kolorach, w tym niebieskim i czarnym. Dlatego też projektowanie biżuterii ze spineli nie musi opierać się na użyciu wyłącznie jednego koloru.

 

Warto pamiętać, że tak jak wiele innych kamieni szlachetnych, także spinel bywa używany do obróbki innych materiałów. Zazwyczaj jednak, ze względu na rzadkość jego występowania, wykorzystywany jest do wyrobu oryginalnej biżuterii. Naukowcy badając naturalny spinel mogą lepiej poznać procesy przeobrażenia skał, dlatego ten kamień jest wartościowy także dla kolekcjonerów interesujących się tym zakresem wiedzy. W Polsce znaleziono bardzo niewielkie ilości tego surowca.

 

Możesz również polubić…